niedziela, 8 listopada 2015

Kwasy w pielęgnacji cery

Muszę się Wam do czegoś przyznać: jestem absuolutną mistrzynią w odkładaniu pielęgnacji na później. Zawsze znajdzie się jakaś wymówka: muszę zrobić coś na kolejny dzień lub jestem za bardzo zmęczona. Niestety zaniedbałam swoję pielęgnację już w wakacje i teraz odbijają się na mnie przykre tego skutki. Zaskórniki, rozszerzone pory, sucha i ziemista skóra oraz drobne zmarszczki. 
Z tymi problemami walczy niejedna z nas. 
Jesień jest idealnym czasem do rozpoczęcia wszelkich kuracji kosmetycznych i kosmetologicznych. Słońce nie jest już tak ostre, dletego to najlepszy czas do stosowania wszelkich kosmetyków z kwasami i to o nich głównie będzie ten post. 
Na blogu pojawią się też kolejne posty dotyczące pielęgacji skóry.


Rodzaje kwasów:

Kwas retinowy

Zwiększa tempo wzrostu kolagenu oraz przyspiesza odnowę komórek, zapobiegając nawarstwianiu się starych, zapyychających pory i przygaszających blask cery. Ale te korzyści mają cenę - przesuszenie, zaczerwienienie i łuszczenie przez pierwsze 2 - 4 tygodnie stosowania.

Kwasy AHA ( alfa - hydroksylowe )

Rozluźniają wiązania między komórkami skóry. AHA regulują odnowę zrogowaciałych komórek, robiąć miejsce młodszej warstwie naskórka. Cudownym efektem ubocznym jest to, że kiedy powierzchniowe komórki zaczynają szybciej się ścierać, sygnalizują głębszym warstwom wzmożenie produkcji. Dotyczy to też fibroblastów - komórek wytwarzających kolagen, który odpowiada za napięcie i jędrność skóry. Kwas glikolowy oraz mlekowy wnikają najszybciej i są najskuteczniejsze z grupy AHA, ale mogą też najsilniej podrażniać wrażliwą skórę.

 • Kwas mlekowy (alfa-hydroksypropionowy) - znajduje zastosowanie przy oczyszczaniu twarzy, ponieważ działa złuszczająco, dezynfekująco oraz hamuje rozmnażanie się bakerii. Ponadto nawilża skórę oraz poprawia strukturę kolagen
 • Kwas glikolowy (hydroksyoctowy) - posiada małą cząsteczkę, więc dobrze przenika przez warstwę rogową naskórka. Jego spectrum działania jest dosyć szerokie: hamuje aktywność enzymów, których zadaniem jest utrzymanie spójności między korneocytami, powoduje rozliźnienie i rozerwanie wiązań komórkowych, pobudza odnowę komórkową, zwiększa syntezę kolagenu oraz rozjaśnia przebarwienia
 • Kwas cytrynowy - posiada właściwości typowe dla AHA. Najczęściej stosowany jest jako składnik peelingów rozjaśniających ze względu na silne właściwości rozjaśniające.
 • Kwas migdałowy - wykazuje właściwości bardzo podbne do kwasu glikolowego, ale jego cząsteczka jest większa, dlatego też działa łagodniej i wolniej. Dzięki temu jest całkowicie pozbawiony działania drażniącego. Ze wszystkich kwasów AHA wykazuje najsilniejsze właściwości przeciwbakteryjne, ponieważ budową jest zbliżony do wielu antybiotyków. Hamuje łojotokoraz łagodnie złuszcza naskórek. Może byś stosowany praktycznie u każdego, zwłaszczaw przypadku cer problematycznych: mieszanej, wrażliwej, naczyniowej i łojotokowej.

Kwasy AHA to kwasy rozpuszczalne w wodzie, dlatego w małym stopniu przenikają przez warstwę sebum i tym samym słabiej wnikają w głąb skóry. 

Ze względu na rozpuszczalność w wodzie są polecane dla skóry suchej, szorstkiej czy po opalaniu. W wyższych stężeniach są również pomocne w przypadku cery trądzikowej, ale mogą ją silnie podrażniać, ponieważ mają wpływ również na skórę właściwa. Ze względu na mocniejsze działanie, wysokie stężenia kwasów powinny być stosowane tylko w gabinetach kosmetologicznych.

Kwasy BHA

W przeciwieństwie do rozpuszczalnych w wodzie AHA, które działają na powierzchni skóry, BHA (w tym salicylowy i lipohydroksylowy - LHA) rozpuszczają się w tłuszczach, więc sięgają głębiej, przenikając tłuste pory, aby wyciągnąć brud i martwe komórki, zabijając przy tym bakterie sprzyjające trądzikowi. Redukują łojotok, zapobiegając tym świeceniu się twarzy.

 • Kwas salicylowy - poza działaniem złuszczającym posiada zdolność przenikania przez sebum i wnikania w głębsze warstwy skóry, przez co lepiej oczyszcza pory. Ponadto wnika w głąb mieszków włosowych, dzięki czemu jest bardziej skuteczny w leczeniu trądziku. Odblokowuje pory i pomaga zlikwidować zaskórniki. Ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Kwas ten nie wysusza skóry, dlatego z powodzeniem może być stosowany przy cerze suchej. Jest spokrewniony z aspiryną ( kwasem acetylosalicylowym ), dlatego może być stosowany w przypadku cery naczyniowej oraz wrażliwej.

Poli-hydroksykwasy (PHA) - jest to najnowsza generacja kwasów hydroksylowych, z których zastosowanie w kosmetyce znajdują:

 • glukonolakton
 • glukoheptanolakton
 • kwas laktobionowy

Posiadają one właściwości kwasów AHA, a ponadto ze względu na większy rozmiar cząsteczki są łagosniejsze, przez co nie powodują takich efektów ubocznych jak alfa-hydroksykwasy. Dlatego też można je stosować przy cerze wrażliwej, naczyniowej, a nawet u osób z trądzikiem różowatym czy łuszczycą. Dodatkowymi zaletami kwasów PHA są silne właćwiwości nawilżające, antyutleniające oraz łagodzące podrażnienia. Kwasy te nie powodują zwiększenia wrażliwości na promieniowanie UV, w odróżnieniu od kwasów AHA, stąd mogo być stosowane również latem.

Kwas hialuronowy (HA) i kwasy tłuszczowe

HA jest czołowym pochłaniaczem wilgoci - zaspokaja pragnienie skóry. Kwasy tłuszczowe - linolowy, alfa-linolowy oraz gamma-linolowy są integralnym elementem bariery ochronnej naszej skóry. Trzymają na dystans czynniki drażniące i zamykają wilgoć wewnątrz.


Filmiki o kwasach:

 • Wykorzystaj jesień by całkowicie odmienić wygląd swojej skóry:


 • Praktyczne wskazówki dla początkujących - jak bezpiecznie stosować kwasy w pielęgnacji twarzy:


 • Jak stosować retinol, kwasy hydroksylowe i przeciwutleniacze w pielęgnacji skóry przeciwzmarszczkowej:


 • Kilka zastosowań kwasów hydroksylowych w pielęgnacji twarzy i ciała:


 • Porównanie toników z kwasami BU - AHA/BHA 10% vs. BHA 2% vs. PHA 6%:


 • Idealne kwasy dla każdej cery - kwasy PHA:


 • Kwas azelainowy - trądzik klasyczny i różowaty oraz przebarwienia:


 • Plan jesiennej pielęgnacji mojej cery:
Źródło:
 • http://kosmetologia.com.pl/component/content/article/30-informacje/uroda-i-nauka/3613-aha-bha-pha-czyli-abc-hydroksykwasow.html
 • http://www.womenshealth.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarze ;)